KATEGORİLER

10 Temmuz 2016 Pazar

YAYLA MİSAFİRLERİ

09/07/2016 Cumartesi, Tire

Yurdun bazı bölgelerini seller basarken burada kavurucu sıcaklar bunaltmaya devam ediyor. Bu nedenle kahvaltıdan sonra bir an önce kapağı yaylaya atmak istiyoruz. Yukarı taşındık, taşınıyoruz derken geriye dönmek zorunda kalışımız bazı aksilikleri beraberinde getiriyor. Bütün kap kacak ve malzemeler hem Taş Ev'de hem aşağıdaki evimizde çifter çifter olamıyor bazen. Sık sık yukarı çıkardığımız bazı şeylere aşağıda da gereksinim duyuyoruz. Artık şu soğutucuların arızasını giderip bir an önce taşınmalıyız.

Bugünün misafirleri eşimin akrabaları. Yaylaya varır varmaz yerler yıkanıyor, kapılar açılıp masa ve sandalyeler verandaya çıkarılıyor. Verandaya açılan kapının üzerinde rüzgarın konuşturduğu alet oldukça sessiz bugün. Nadiren ortasındaki taş etrafındaki borulara değiyor ve cılız bir ses duyuyoruz. Ama yine de şehrin bunaltıcı havası burada yok. Mutfağa giren eşimin her zaman benden istediği pencere kanatlarının açılması. Pencerenin yüksekliği standardın üzerinde olduğu için öyle elini uzattığında açılması mümkün olmuyor. Bir de önüne tezgah tipi soğutucu gelince sandalyeye çıkıp uzanmak zorunda kalınıyor. Pencerenin kepenk ve kanatları açıldığı zaman bahçedeki orkideler bütün güzelliğini gösteriyor. Ortam aydınlanıyor, ışığı kapatıyorum.

Az sonra misafirlerimiz telefon ediyor. Kiraladıkları taksi yerimizi bulamamış. Tabela koyana kadar bu sorun olmaya devam edecek görünüyor. Bahçe girişi biraz içeride kaldığı için demir kapı yoldan görünmüyor. Bu yüzden onlar da kapının önüne kadar gelip geri dönmüşler. Misafirlerimizi karşılamak üzere kapıya doğru gidiyorum. Asfalt yolun kenarında iki köylü kadın bizim elmaları topluyor. Yanlarına doğru gittiğimde her ikisi birden irkiliyor. Önlerindeki poşeti doldurmuşlar bile. "Hayırdır, pazar için mi topluyorsunuz?" diye soruyorum. Kadınlar, "Yok bir iki tane tadına bakalım diye kopardıktı, isterseniz geri verelim." diyor. Önündeki naylon poşeti gösteriyorum. "Ha, o mu? Gelirken Emine Teyze vermişti bize." diyor. Toparlanıp ayrılırken "Helal etmeyeceksen, bırakalım bak." diyor içlerinden birisi. Her taraf elma dolu. Yerlere dökülüyor çoğu. "Helal olsun, tadımlık alabilirsiniz ama bunun dışında pazarda satmak için izinsiz koparmayın." diyorum. 

Kadınlar uzaklaştıktan az sonra karşıma son sürat gelen bir araba çıkıyor. İşaret edip güçlükle durdurabiliyorum onu. Evet, bu beklediğimiz misafirleri getiren taksi. Bahçe kapısını gösterip içeri girmelerini söylüyorum.

Masaları eklemek istiyoruz ama acemilik işte. İlk kez tecrübe ettiğimiz bu küçük detay bile elimizi ayağımıza dolaştırmaya yetiyor. Sonunda verandanın ortasında uzunlamasına iki masayı birleştiriyoruz. Masaların her iki yanına da sandalyeler diziliyor. Manzarayı her zaman gören bizler manzaraya sırtımızı dönerken  misafirleri manzaranın karşısına oturtuyoruz. Akşam saatlerine kadar güneş uğramıyor buraya. Akşam güneş batarken şöyle bir değiyor ucundan. O zaman da kime dokunduysa bu akşam güneşi, esprilere konu oluyor.

Eşim çay eşliğinde ikramlarda bulunuyor. Kızımın yaptığı muhteşem Türk kahvelerinin yanında sohbetin ardı arkası kesilmiyor.


Sabahtan Ünal Usta'yı aramıştım. Onların tatili pazartesiye kadar devam edecekmiş. Pazartesi günü bizim buraya gelmeleri konusunda söz alıyorum. Salih Usta damlama sulaması için gelecekti bugün. İki üç kez arıyorum. Nihayet üç kişilik ekibi geliyor ama saat beş buçuğu bulmuş. Havuzun dibindeki filtre tıkanmış. Gelir gelmez onu açmışlar. Eksik kalan bazı işleri vardı. Pazartesi günü Salih Usta ile birlikte gelip bütün işin kontrolünü ve yukarı yaylanın damlama sulama şebekesini yapacaklarını söylüyorlar. Bu vakitten sonra çalışmadan ne hayır gelir ki. Zaten misafir de yalnız bırakılmaz. Bu kararları hoşuma gidiyor, pazartesi sabahı görüşmek üzere ayrılıyoruz.

Misafirlerimizden Tünay Bey, elinde fotoğraf makinesiyle sürekli çevrenin resimlerini çekiyor. Amacının bizim cevizlerin ortağı sincapları fotoğraflamak olduğunu öğreniyorum. Bu saatlerde ağaçların kuytu köşelerinde şekerleme mi yapıyor bizim sevimli ortaklar bilmem ama pek görünesi yoklar şimdi. Onların en görünen zamanı sabahın erken saatleri...

Bir ara kızım fotoğraf makinesini eline almış, kırk yıllık fotoğrafçı pozları veriyor. Hemen resmini çekiyorum bu anın. Tünay Bey'le birlikte bahçenin etrafında geziyoruz. Yakup Usta bazı yerlerde otları biçmemiş. Aşağıda birkaç tane kızılcık ağacı görüyorum.

Misafirler ayrıldıktan sonra kızımla birlikte kızılcık toplamaya gidiyoruz. Çok değil ancak birkaç kilo topladıktan sonra hava kararmaya başlıyor. Sularımızı doldurup kapıları kapatıyor ve evimizin yolunu tutuyoruz.    

11 yorum:

 1. Güzel bir anlatım. Özeniyor insan. Doğayla iç içe ve doğal bir yaşam. Taştan bir evim olsun; üzeri toprak dambaş. Üzerinde silindir bir yığgı taşı. ak mı ak. Dam başında ay dolunay olmuş seni bekler; Yıldızlar göz kırparak. Gecenin serinliği gündüzün sıcaklığına inat. Bir kaval sesi duyulur uzaklardan. Çekirgeler ötüşür geçenin lacivertinde. Bir şiir gibi, bir şarkı gibi, bir masal gibi... Ne mutlu olurdum bir bilseydiniz. Belki de olur ne dersiniz!...

  YanıtlaSil
 2. Hey, harika bir şey bu... Sizden bu sözcüklerin dökülmesine vesile olduysa yazım, bak acayip havaya girerim :) İstedikten sonra her şey olur...

  YanıtlaSil
 3. Şehrin bunaltıcı sıcaklarından kaçmak için yaylalar iyi fırsat. Biz de Toroslar'ın bir yaylasındayız. Yazınızı keyifle okudum. Zaman zaman ben de yayla öyküleri yazıyorum.
  O güzel ortamda iyi tatiller.

  YanıtlaSil
 4. Toroslar'ın yaylası da ne kadar güzeldir kim bilir? Yazım keyif verdiyse ne mutlu bana... Toros yayla öykülerini takip etmek isterim.

  YanıtlaSil
 5. Sanırım en farklı, güzel, yeleken, havadar, yeşil ve beğenilen yerdeki misafirlik olarak hatırlayacaklar o ağırlanma anlarını.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Misafirlerin tüm eksikliklerimize rağmen değişik ve güzel bir gün geçirdiklerini umuyorum:)

   Sil
 6. gezilecek görülmesi gereken güzel bir yer.tire nin en yüksek yaylasından Menderes havzasını Selçuk'a kadar uzanan vadiler gözünün altında.İşletmesi aile şirketinin güzelliği misafirlere yansiyor.uğramadan geçmiyin derim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu güzel sözleriniz mutlu etti bizi. Tire'nin bunaltıcı yaz ayları için güzel bir kaçış alternatifi oldu burası kafa dinlemek için. Sizleri dün bekledik, her zaman da bekleriz:) Sevgiyle...

   Sil
 7. kızın da manken oldu yaniiii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elbette, halt etmiş mankenler benim kızımın yanında:)

   Sil